SB Mateusz

 

WPROWADZENIE

http://katalog.pawlowiczki.e-bp.eu


System Biblioteczny MATEUSZ, który będzie  nas funkcjonować, niesie ze sobą wiele możliwości. Chcemy przybliżyć Państwu niektóre z nich.

 

DOSTĘPNOŚĆ POZYCJICzęść księgozbioru biblioteki jest dostępna tylko na miejscu. Pozostałe pozycje książkowe  można wypożyczyć na okres 30 dni. Książki do wypożyczenia można zarezerwować oraz obejrzeć długość kolejki oczekujących. Długość kolejki do jednej pozycji nie może przekraczać 5 osób. Jeżeli dostępne są np. 2 egzemplarze danego tytułu, maksymalnie wyniesie ona wtedy 2 x 5 - 10 osób.
W polu DOSTĘPNOŚĆ widzimy, czy można wypożyczyć daną pozycję, czy też jest dostępna tylko na miejscu. Jeżeli przeglądamy katalog po uprzednim zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne to przy pozycjach, które już wypożyczyliśmy, wyświetli się adnotacja

TWOJE KONTO BIBLIOTECZNEPo wybraniu tej zakładki możliwe jest zalogowanie się do systemu. Z karty czytelniczej należy przepisać jej NUMER i PIN (proszę pamiętać o skasowaniu słów "NR" i "PIN" !) , a wówczas na ekranie wyświetlona zostanie strona z informacjami o stanie konta.

PROLONGATAPrzesunięcie terminu zwrotu (jednorazowo o połowę okresu na jaki została wypozyczona pozycja) jest możliwe jeżeli:

  • • termin zwrotu jeszcze nie upłynął
  • • na pozycję nie ma rezerwacji
REZERWACJA POZYCJINa początek należy sprawdzić dostępność danej pozycji. Jeżeli wszystkie egzemplarze poszukiwanej książki zostały wypożyczone, wtedy możemy dokonać rezerwacji. W tym celu musimy poprzez zakładkę TWOJE KONTO zalogować się do systemu. Następnie w katalogu szukamy pozycji i naciskamy klawisz ZAREZERWUJ.

SYGNALIZACJA DOSTĘPNOŚCI ZAREZERWOWANYCH POZYCJIKolor wiersza tabeli REZERWACJE oznacza:

  • różowy - jesteśmy na dalszym miejscu kolejki oczekujących
  • żółty - jesteśmy na pierwszym miejscu kolejki, pozycja jeszcze nie została zwrócona
  • zielony - zarezerwowana pozycja jest do odbioru
EDYCJA REZERWACJIIstnieje możliwość przedłużenia czasu rezerwacji książki. W tym celu należy nacisnąć klawisz PRZEDŁUŻ - rezerwacja zostanie przesunięta o 30 dni. Jeżeli rezygnujemy z rezerwacji, wciskamy klawisz USUŃ.SCHOWKIW przypadku jeżeli kolejka osiągnęła max. długość i nie możemy dokonać rezerwacji lub chcemy z innych powodów "zapamiętać" daną pozycję istnieje możliwość odłożenia jej do schowka. Pozycja "ląduje" w tzw. schowku ogólnym z którego możemy ją przenieść (przekopiować) do schowka właściwego. Możemy np. łatwo stworzyć właśną listę polecanych pozycji. Lista ta jest widoczna dla innych czytelników poprzez zestawienie SCHOWKI CZYTELNIKÓW